English version

flaga

Aktualne rejony przebywania żubrów:

Trasa byka Podróżnik w Wielkopolsce

Stado w Nadleśnictwie Drawsko

Stado w Nadleśnictwie Mirosławiec i okolicy

Ochronę żubrów wspierają:

ekofundusz

Współpracują z nami:

ekofundusz

ZACHODNIA KRAINA ŻUBRA - zimowe zdjęcia z powietrza

ekofundusz

 

Aktualności

Pozwolenie na budowę

Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze kilka dni temu otrzymało pozwolenie na budowę zagrody pokazowej żubrów w miejscowości Jabłonowo wKliknij aby powiększyćgminie Mirosławiec. Wkrótce rozpoczną się prace budowlane, w pierwszej kolejności powstanie budynek socjalny, następnie kompleks obsługi żubrów, a jesionią spodziewamy się przybycia zwierzat. W trakcie załatwiania formalności, koniecznych do otrzymania pozwolenia na budowę, spotkaliśmy się z ogromną, trudną do przecenienia życzliwością społeczności lokalnej, za którą jesteśmy niezmiernie wdzięczni.

Dodano 21-02-2013 NW

zubr

BOŻE NARODZENIE 2012

zyczenia

Dodano 24.12.2012 MMT

Podróżnik zmierza na północ

Byczek Podróżnik wędrujacy po Wielkopolsce znów nas zaskakuje. Nocą z 16 na 17 listopada br. przepłynął ponownie Noteć i znalazł się na terenie Nadleśnictwa Krzyż w okloicy wsi Lubcz Wielki, gdzie 10 listopada został "upolowany" i zaopatrzony w obrożę telemetryczną. Bardzo prosimy wszystkich mieszkańców okolicznych terenów o szczególne traktowanie naszego Podróżnika. W razie problemów prosimy o kontakt z osobami podanymi w poprzedniej wiadomości.

Trasę Podróżnika na bieżąco można śledzić w zakładce >>>"Trasa byka Podróżnika w Wielkopolsce"<<<

Dodano 17.11.2012 MMT

 

zubr

 

Żubr ze stada zachodniopomorskiego w Wielkopolsce

10 listopada około godziny 11 otrzymaliśmy informację od policjantów z Krzyża o obecności żubra na polach wsi Lubcz Wielki koło Krzyża.  Około godziny 13 byliśmy na miejscu i rzeczywiście w pobliżu stada krów kręcił  się około 3,5-letni byczek. Samce żubrów często wędrują na znaczne odległości od macierzystego stada, jest to wpisane w ich biologię. Regularnie dostajemy informacje o wędrujących żubrach, niestety w większości przypadków nie udaje nam się odnaleźć wędrowca. Tym razem było inaczej, udało się zlokalizować żubra w pobliżu stada krów na łąkach wsi Lubcz Wielki. Rejon ten oddalony jest od areału stada żubrów w Nadleśnictwie Mirosławiec, skąd żubr wywędrował, o około 50 km w linii prostej. Nasz żubr na pewno pokonał o wiele więcej kilometrów.  Zwierzę odnalezione na łąkach koło Krzyża było spokojne, po długiej samotnej wędrówce szukało kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku, a stado bydła to w takiej sytuacji surogat stada żubrów. Samiec żubr nie ma przy tym żadnych zapędów reprodukcyjnych w stosunku do domowych krów,  po paru dniach, gdy się nieco uspokoi w towarzystwie innych zwierząt, dalej kontynuuje swoją wędrówkę w ceku znalezienia "prawdziwych" żubrów. Dotychczas trasy wędrówek byków nie są zbyt dobrze poznane. W historii ochrony stada zachodniopomorskiego udało się śledzić wędrówkę tylko jednego byka z obrożą telemetryczną w 2006 r. Była to obroża VHF, starego typu, która nie przesyłała danych o położeniu zwierzęcia. Niestety wycieczka byka Podziw z 2006 r. zakończyła się tragicznie, śmiercią zwierzęcia w wypadku drogowym koło Gryfic. W naszym obecnym przypadku wycieczki żubra do Wielkopolski może być inaczej gdyż udało się nam założyć żubrowi obrożę telemetryczna GPS,  dzięki której mamy możliwość śledzić na bieżąco trasę zwierzęcia i informować o o jego obecności. Oby udało się dzięki temu zapewnić Podróżnikowi (tak nazwaliśmy byczka) spokojne wędrowanie i bezpieczny powrót  do rodzinnych mirosławieckich lasów.

Od dzisiaj w naszym serwisie publikować będziemy mapy z trasą Podróżnika i prosimy wszystkich, którzy będą mieli okazję się z nim spotkać, o właściwe traktowanie. Podróżnik nie jest agresywny, nikogo nie będzie atakował, nie należy jednak za blisko do niego podchodzić, a tym bardziej zachowywać się w stosunku do niego agresywnie. Absolutnie nie wolno szczuć go psami ani przeganiać samochodami czy ciągnikami. Jeżeli  Podróżnik nie jest gdzieś mile widziany prosimy o kontakt, postaramy się pomóc fachowo wypraszając żubra:

Jacek Więckowski 601462685, 612913639 (w Stobnicy koło Obrzycka, w tej chwili najbliżej Podróżnika)

Marcin Grzegorzek 605093721 (w Trzciance)

Stanisław Wiese 660729384 (w Piecniku w gminie Mirosławiec, na terenie macierzystego stada Podróżnika)

Magda i Maciek Tracz 661647616, 501009692 (w Dłusku w gminie Węgorzyno, koło stada drawskiego)

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

Dodano 11.11.2012 MMT

 

zubr

Zakładanie nowych obroży telemetrycznych

Wraz z rozpoczęciem dokarmiania zimowego rozpoczyna się sezon wymiany Kliknij aby powiększyćzużytych obroży telemetrycznych noszonych przez nasze żubry. W tym sezonie planujemy założenie i wymianę co najmniej 10 urządzeń, w pierwszej kolejności uszkodzonych i z wyczerpanymi bateriami.Kliknij aby powiększyć Pierwsze dwie obrożezostały założone żubrom 10 listopada, na Poligonie Drawskimwymieniliśmy obrożę8-letniej krowie i założyliśmy obrożę 3,5 letniemu byczkowi Podróżnikowi koło Krzyża (o czym dokładniej w kolejnej wiadomości).


Dodano 11.11.2012 MMT

 

zubr

Śmierć starego byka

W sezonie zimowym 2010/2011 założyliśmy obrożę telemetryczna leciwemu bykowi ze stada w Nadleśnictwie Mirosławiec. Byk o imieniu Kasa większość czasu spędzał w okolicy lotniska wojskowego w Mirosławcu. W okresie godowymOstatnie dni Kasy w 2011 roku Kasa dołączył do oddalonego o 10 km stada krów w celu spełnienia swojej powinności życiowej. Odbył tam szereg walk z innymi bykami o przywództwo w grupie. W ostatniej potyczce został Ostatnie dni Kasybardzo ciężko ranny, około 2 miesiące lizał rany w okolicy Toporzyka,  po czym powrócił do swojego rewiru koło lotniska i więcej go już nie opuścił. Padł ze starości 5 listopada 2012 r. Szacujemy, że osiągnął wiek 18-19 lat.

Dodano 11.11.2012 MMT

zubr

Szpaki atakują !!!

Jackowi Więckowskiemu udało się fotograficznie udokumentować ciekawą scenę z udziałem żubrów i szpaków. Ptaki żerujace w pobliżu żubrów zachowują się prawie jak w słynnym filmie Hitchcock'a. Ale tak naprawdę obu gatunkom wzajemna bliskość bardzo odpowiada.

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

Dodano 11.11.2012 MMT

 

Wysyp cieląt w 2012 roku

Nadszedł czas podsumowania urodzeń w bieżącym sezonie w obu naszych zachodniopomorskich stadach. Jest to sezon wyjątkowo w żubry obfity. W ugrupowaniu na Poligonie Drawskim urodziło się 11 cieląt, z czego skutecznie zostało odchowanych 9. Jedno z cieląt, które nie przeżyło, zostało urodzone przez bardzo młodą matkę, 3,5-roczną krówkę, która została pokryta w wieku 2,5 roku, czyli trochę za wcześnie, cielak był za słaby i padł. Kolejnego utraconego cielaka urodziła bardzo zasłużona krowa Kasata, wieloletnia przewodniczka stada. Niestety jest to już samica w podeszłym wieku, której czas reprodukcji się kończy. W tym wypadku młody żuberek też był za słaby i nie przeżył. Pozostałe drawskie cielęta mają się dobrze.
W stadzie z Nadleśnictwa Mirosławiec padł rekord, urodziło się tu 15 cieląt. Przez wiele ostatnich lat borykaliśmy się w tym stadzie z bardzo niską liczbą urodzeń, zupełnie nieadekwatną do liczby potencjalnych żubrzych matek. W tym sezonie nareszcie mamy dwucyfrową liczbę małych żubrów. Oby tak dalej!

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

Dodano 11.11.2012 MMT

 

zubr

WIELKANOC 2012

zyczenia

Dodano 07.04.2012 MMT

zubr

Ochrona wilka

W grudniu 2011 r. ZTP podpisało z RDOŚ w Szczecinie porozumienie na temat ochrony wilka. Mamy monitorować populację wilków w powiecie drawskim i na terenach przyległych. Jest to bardzo ciekawy temat, ponieważ będziemy mieć okazję obserwować interakcje pomiędzy dwoma rzadkimi gatunkami - wilkiem i żubrem. Chcielibyśmy podobnie jak w przypadku żubrów w odniesieniu do wilka oprzeć się na telemetrii GPS, zadanie jednak będzie znacznie trudniejsze. Schwytanie drapieżnika i założenie mu obroży będzie nieporównanie trudniejsze niż zaobrożowanie żubra.
Ponieważ tak nakreślone zadanie będzie wymagało dużego wkładu pracy potrzebni będą chętni do pracy z tymi gatunkami wolontariusze. Osoby zainteresowane pracą terenową, z umiejętnościami obróbki danych zebranych w terenie, posługujące się angielskim prosimy o kontakt. Najbardziej kompetentni i zaangażowani będą mieć szanse na zatrudnienie (również w zagrodzie pokazowej żubrów). Prosimy o kontakt telefoniczny z Maćkiem Traczem - 501009692, proszę nie zrażać się, gdy telefony nikt nie odbiera, oznacza to że Maciek jest właśnie w terenie z wilkami i żubrami.

Dodano 07.04.2012 MMT

zubr

Zagroda pokazowa żubrów w Jabłonowie

W 2011 r. został złożony do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego projekt "Budowa zagrody pokazowej żubrów w gminie Mirosławiec". Projekt uzyskał wysokie oceny i został skierowany do realizacji. 28 lutego 2012 r. została podpisana umowa dotacji. Wkrótce ogłosimy przetarg na zaprojektowanie i budowę zagrody w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Spodziewamy się, że żubry do nowo utworzonej zagrody w Jabłonowie będą mogły przyjechać pod koniec 2013 roku.
Zagroda powstanie na gruncie zakupionym przez ZTP na cele projektu oraz wydzierżawionym od Nadeśnictwa Wałcz. Grupa około 6 dorosłych żubrów będzie mieć do dyspozycji około 15 ha pastwisk, łąk i lasu. Turyści odwiedzający region, a zwłaszcza obszar Natura 2000 Mirosławiec, będą mieć możliwość zapoznania się się z żubrami niezależnie od pory roku, pogody, a co najważniejsze nie będą musieli niepokoić dzikich żubrów. Żubry, które urodzą się w zagrodzie będą regularnie uwalniane w wieku około 1 roku i będą dołączać do wolnego stada.


Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć


Dodano 07.04.2012 MMT

zubr

Kolejny sezon zakładania obroży

Elementem realizowanego przez nas projektu ochrony żubrów jest wymiana zużytych lub uszkodzonych obroży na nowe. W tym sezonie brak śniegu znacznie utrudnił akcję zakładania obroży. Żubry nieregularnie i zwykle nocą podchodziły do paśników, skąd najłatwiej "upolować" zwierzę do wymiany obroży. Mimo trudności udało się nam wymienić prawie wszystkie niedziałające obroże noszone przez żubry, co najważniejsze udało się zdjąć obrożę żubrzyce "Piratce", która od 2 sezonów przełożyła sobie pas obroży przez złamany róg i chodziła z prawie zasłoniętym okiem. W tej chwili pracuje w obu żubrowych stadach 13 obroży GPS na krowach i 2 na bykach. Z ogólnej liczby 90 osobników obroże nosi  16 % zwierząt. Jest to zapewne jeden z wyższych na świecie współczynników, dający duże możliwości bieżącej kontroli stad.


Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

Dodano 07.04.2012 MMT

zubr

Koniec dokarmiania w sezonie 2011/2012

Dobiega końca sezon zimowego dokarmiania żubrów. Dokarmianie opierało się na burakach i owsie. W tym sezonie żubry jadły również siano, co jest ewenementem, zazwyczaj bowiem siano nie cieszyło się powodzeniem. Karma wykładana była od końca października co 2-4 dni w zależności od pogody i apetytu żubrów. Staramy się przestrzegać zasady, że w paśnikach zawsze jest coś do zjedzenia. ogółem w tym sezonie żubry zjadły  100 t karmy

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

Dodano 07.04.2012 MMT

zubr

Pożytki z monitoringu telemetrycznego GPS

Wycieczka
Żubry są zwierzętami przeważnie osiadłymi, ale zdarzają się sytuacje, w którychKliknij aby powiększyć albo pojedynczy albo cała grupa zwierząt opuszcza stały rewir i "wędruje" na całkiem duże dystanse. Na mapie obok widać trasę przemarszu grupy dziewięciu żubrów, które wywędrowały około 20 km na południe poza typowy rewir, położony wzdłuż jeziora Betyń. W okolicach Człopy przebywały 2 tygodnie, a potem wróciły do siebie. Cel takich wędrówek nie jest dla nas do końca jasny, a ich zauważenie bez telemetrycznego monitoringu GPS prawie niemożliwe.

Wypadek żubrzycy
Na mapach poniżej możemy zobaczyć obraz pozycji żubrzycy noszącej obrożę telemetryczną GPS. Na pierwszej ilustracji mamy obraz typowej aktywności dobowej zdrowego zwierzęcia, na drugiej mapie na obraz poprzedni nałożono punkty przesłane przez obrożę następnego dnia. Widzimy tu wyraźne ograniczenie ruchliwości zwierzęcia (nagromadzenie punktów w jednym miejscu). Z analizy tego przypadku dowiedzieliśmy się, że żubrzyca miała wypadek na drodze krajowej nr 10. Kolejne dni pomiarów i późniejsze obserwacje zwierzęcia potwierdziły kolizję. W jej wyniku żubrzyca nie odniosła zagrażających życiu obrażeń, ale zdrowiała powoli i odzyskała sprawność oraz normalną ruchliwość dopiero po 4 tygodniach.

Byki z Trzcianki
Mapa

 

Zachowanie matek z cielętami
Kliknij aby powiększyćNa mapce widzimy wyznaczoną przez obroże telemetryczne jednodniową trasę dwóch żubrzyc z cielętami. Wyraźnie widać, że 2-3 godziny marszu i żerowania rozdzielone są okresami 3-4 godzin odpoczynku w jednym miejscu. Jest to czas, w którym cielęta odpoczywają. Takie regularności w obrazie zachowania stada pojawiają się prawie wyłącznie wraz z urodzeniami kolejnych cieląt.

Kamica z cielakiem
Niektóre żubrzyce rodzą cielę poza stadem i przebywają z nim w oddaleniu odKliknij aby powiększyć innych żubrów do kilku tygodni. Obok widzimy mapę z pozycjami GPS z obroży krowy Kamicy obejmującymi 4 tygodnie po urodzeniu cielaka. Na mapie widać skupiska punktów oddalone od siebie o 1-2 km. To miejsca, w których żubrzyca z cielakiem spędzała kolejne dni, starając się nie męczyć małego żubra dalekimi przejściami, a jednocześnie stale zmieniać miejsce - to typowa strategia ochrony młodego przed drapieżnikami, w tym wypadku wilkami, zajmującymi ten sam rewir.

Stado z wieloma cielętami
Kliknij aby powiększyćOdmiennie zachowuje się duże stado żubrów z wieloma cielętami. Obok mapa zachowania grupy 22 dorosłych z 6 cielętami urodzonymi w tym samym czasie. Stado jest na tyle silną formacją, że jest w stanie czynnie obronić się przed potencjalnymi drapieżnikami. Dlatego zwierzęta przez długi czas (około 1 miesiąc) przebywają w jednym miejscu na powierzchni około 400 ha.

Dodano 30-10-2011 MMT

 

zubr

 

Stado drawskie szybko się powiększa

Stado z terenu Nadleśnictwa Drawsko wkroczyło w trzeci sezon urodzeń cieląt na swoim nowym terenie. Do tej pory małe żubry urodziło 9 krów, a w tym stadzie jest tylko 11 dorosłych samic. Jedna żubrzyca straciła cielaka. Pozostałe 8 cieląt chow się dobrze. W tym roku po raz pierwszy zaobserwować można było synchronizację porodów, to jest prawie równoczesne urodzenia młodych przez większość samic. Dla żubrów typowe jest raczej znaczne rozciągnięcie tereminów porodów od marca do listopada. Jednak w terenie, gdzie występują drapieżniki, samice zwierząt roślinożernych przyjmują strategię urodzeń młodych w krótkim przedziale czasu, aby zminimalizować straty wśród łatwych do upolowania młodych. U żubrów cielęta do 3 tygodnia życia mogą być łatwym łupem wilków, z którymi stado w Nadleśnictwie Drawsko dzieli rewir. Wataha w okresie wychowu szczeniąt (które w tym roku przyszły na świat w tym samym czasie co żubrze cielęta) poluje na wszelkie dostępne ofiary. Młod żubry mogą się nimi stać, co jest zjawiskiem naturalnym i całkowicie porzadanym przejawem powrotu do relacji drapieżnik - ofiara.

 

Cieleta_2011
Cieleta_2011
Cieleta_2011
Cieleta_2011
Cieleta_2011
Cieleta_2011
Cieleta_2011
Cieleta_2011
Cieleta_2011

Dodano 21-07-2011 MMT

 

zubr

Miny Kasaty

W ostatnim czasie spotkaliśmy się kilka razy z oceną, że nasze żubry mają mało wyraziste "oblicza" i że trudno na nich wyczytać jakiekolwiek stany emocjonalne czy stosunek do zbliżających się ludzi. Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się zagadnieniu. Do analizy wybraliśmy charakterystyczną żubrzycę o imieniu Kasata, przewodniczkę stada w Nadleśnictwie Drawsko. Poniżej zamieszczamy szereg zdjęć  Kasaty z okresu dokarmiania 2010-2011. Nie sposób powiedzieć, że Kasata jest mało wymowna. Po kilku latach kontaktów z żubrami rozpoznajemy wszystkie dorosłe zwierzęta indywidualnie. Każdy żubra ma jakieś cechy szczególne w wyglądzie i zachowaniu.  My nauczyliśmy się odczytywać ich stany emocjonalne takie jak głód, strach, niezadowolenie czy wesołość.

Zastanówcie się Państwo,  co mogą oznaczać miny Kasaty?

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

Dodano 02.04.2011 MMT

zubr

Żubry i dziki

Na polach i w lesie zaczyna robić się zielono. To czas w którym kończymy zimowe dokarmianie żubrów . i dzików, które są stałymi  nocnymi bywalcami przy żubrowych paśnikach.

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć


W sezonie 2010-2011 nie odnotowaliśmy żadnych strat wśród żubrów, których przyczyną mogłoby być niedożywienie. Nie odnotowaliśmy również żadnych przejawów choćby niechęci  w stosunku do dzików, często wręcz pałętających się między nogami żubrów w miejscach dokarmiania.

Dodano 02.04.2011 MMT

zubr

 

Żubry w Nadleśnictwie Tuczno i Człopa

W 2010 roku mieliśmy kilka bardzo prawdopodobnych informacji o przebywaniu małych ugrupowań żubrów daleko poza znanym nam zasięgiem ich występowania. Mała ilość obroży GPS nie pozwoliła nam zweryfikować tych informacji. W sezonie zimowym 2010-2011 założyliśmy  7 nowych obroży GPS. W sumie z założonymi w zeszłym roku daje to liczbę 13 działających obroży, z tego 7 w Nadleśnicywie Mirosławiec i 6 w Nadleśnictwie Drawsko. Pod  koniec lutego 2011 od stada mirosławieckiego oddaliła się młoda żubrzyca z obrożą GPS i powędrowała prawie 20 km w linii prostej na południe, najpierw  na teren Nadleśnictwa Tuczno, później Nadleśnictwa Człopa. Dość szybko ustaliliśmy, że towarzyszy jej 8 innych zwierząt, w tym jeden młody byk. Żubry zachowywały się jakby były u siebie i jakby dobrze znały ten "nowy" teren. Obserwując je w tym zupełnie (dla nas) nowym miejscu trafiliśmy na tzw." kręcioły" robione przez żubry dla oznaczenia rewiru, co ciekawe, zeszłoroczne. W ten sposób po mniej więcej roku dzięki obrożom GPS uzyskaliśmy potwierdzenie wiarygodności wcześniejszych informacji.

Dodano 02.04.2011 MMT

zubr

Darowizna Banku PEKAO SA

Kliknij aby powiększyćOd wielu lat jesteśmy wspierani przez Bank PEKAO SA, który corocznie przekazuje fundusze na ochronę zachodniopomorskich żubrów. Również w tym roku Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze otrzymało środki, które zostaną przeznaczone na wspieranie naszych żubrów. W IMIENIU ŻUBRÓW DZIĘKUJEMY!

Dodano 17.02.2011 MMT

zubr

Interesowna przyjaźń

Ostra i śnieżna zima mocno zbliża do nas żubry. Na odgłos pojazdu z karmą całe stado pospiesznie podąża do paśnika i z niecierpliwością (nie)czeka na rozładunek jedzenia. Czasem żubry są tak blisko, że trzeba je odganiać ze względu na bezpieczeństwo ludzi. W desperacji i wielkim głodzie zwierzęta zabierają się za analizowanie plandeki. Dopiero gdy ludzie usuną się można spokojnie zabrać się za jedzenie:

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

Oprócz żubrów z paśników korzystają również inne zwierzęta. Nocą podchodzą jelenie, daniele i sarny, dziki żerują również za dnia:

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

Żubry karmione są burakami, owsem i sianem, w ten sposób uzupełniana jest naturalna zimowa dieta złożona głównie z traw, borówki, wrzosu i żarnowca.

Bliski kontakt ze zwierzętami w czasie karmienia pozwala poznać indywidualne cechy każdego żubra. Można nauczyć się rozpoznawać większość osobników na podstawie drobnych różnić w budowie rogów i wielkości. Żubry w podobnym wieku i z symetrycznymi rogami są bardzo do siebie podobne, wszelkie nieregularności są podczas obserwacji bardzo pomocne. Indywidualna znajomosć każdego zwierzęcia bardzo pomaga w gromadzeniu informacji o stadzie, szczególnie w określeniu płodności poszczególnych krów i typowaniu zwierząt do zakładania obroży telemetrycznych.

Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć
Kliknij aby powiększyć

 

Zima jest najbardziej aktywnym okresem w zakładaniu obroży. Najbezpieczniej Kliknij aby powiększyćwtedy unieruchamiać zwierzęta. Obok na zdjęciach drugi w hierarchii byk w stadzie drawskim i 6-cio letnia żubrzyca w nowych obrożach.

 

Dodano 24.01.2011 MMT

zubr

Kolejna wymiana obroży telemetrycznych

Kliknij aby powiększyćTerminy porodów u żubrów są znacznie rozciągnięte w czasie. W naszych stadach zachodniopomorskich pierwsze urodzenia zdarzają się w marcu, a ostatnie w listopadzie. Ze względu na bezpieczeństwo matek i ich przyszłego potomstwa czas na przeprowadzenie immobilizacji żubrzyc to trzy zimowe miesiące. W tym czasie zamierzamy założyć nowe obroże telemetryczne, w pierwszej kolejności wymieniając zepsute i wyeksploatowane.

MapaObroża telemetryczna na żubrze przechodzi ciężkie próby. Na zdjęciu obok widaćżubrzycę, która zdołała rozwarstwić pas obroży, nadziać go sobie na ułamany róg i przy okazji rozbiła bardzo masywną puszkę z elektroniką.

Kolejny żubr z wyraźnymi śladami po kolizji z samochodem widoczny jest na zdjęciu po lewej. Żubrzyca ma w okolicy łokciawyraźną bliznę.

Nie zawsze możliwa jest wymiana obroży. Poniżej na zdjęciu widzimy leciwą krowę z obrożą, która ze względu na wiek nie powinna już być poddawana immobilizacji. Ta żubrzyca będzie nosiła swoją obroże, aż zgubi ją w lesie czochrając się o drzewa.

 

 

 

 

 

Dodano 23-11-2010 MMT, JW

zubr

Blisko drogi DK-10

Kliknij aby powiększyćW sierniu, wreśniu i październiku br żubry wyjątkowo często żerowały na otwartych przestrzeniach w bezpośredniej bliskości szosy krajowej nr 10 na zachód od Piecnika. W miejsu, gdzie stado najczęściej przekracza drogę dochodzi do wypadków drogowych z udziałem żubrów, pomomo tego, że niebezpieczny ocinek oznakowany jest specjalnymi tablicami ostrzegawczymi, obowiązuje ograniczenie prędkości do 70 km/h i stoi fotoradar.Mapa W tym roku zdarzyło sięco najmniej 5 kolizji, w wyniku których zginęły 3 żubry, dwa kolejne żyją i prawdopodobnie wrócą do pełni sił. Na zdjęciu powyżej widać stado pasące się 30 m od szosy. Za dnia przy dobrej widoczności wypadkipraktycznie się nie zdarzają. Kłopoty zaczynają się nocami, zwłaszcza przy gorszej pogodzie. Obok na zdjęciu widać byka z wyraźnym śladem po urazie w okolicy stawu biodrowego. W chwili obecnej zwierzę już prawie nie kuleje.

Kolejny żubr z wyraźnymi śladami po kolizji z samochodem widoczny jest na zdjęciu po lewej. Żubrzyca ma w okolicy łokcia wyraźną bliznę.

Dla żubrów uczestniczących w kolizjach na drogach kluczowa jest prędkosć samochodu. Gdy przestrzegane są przepisy i kierowcy jadą nie szybcije niż 70 km/h żubr ma duże szanse by zdążyć uciec przed jadącym samochodem, kierowca ma więcej czasu na zahamowanie, a w przypadku kolizji zwierzę ma szansę przeżyć. Trzy tegoroczne przypadki śmieci żubrów miały miejsce w sytuacji znacznego przekroczenia dozwolonej prędkości.

 Dodano 23-11-2010 MMT, JW

zubr

Postępy projektu "Ochrona żubrów in situ w województwie zachodniopomorskim"

Od czasu podpisania umowy z Centum Koordynacji Projektów Środowiskowych wyłoniliśmy w przetargach i procedurach rozeznania rynku wykonawców większości zadań projektu, zwiazanych z czynną ochroną żubrów.W terenie pracują już zespoły odpowiedzialne za nadzór nad żubrami (monitoring bezpośredni i telemetryczny), opiekę weterynaryjną,zimowe dokarmianie żubrów, przeciwdziałanie szkodom i immobilizację (w celu założenia nowych obroży telemetrycznych GPS). W tym sezonie żubry są dokarmiane owsem i burakami, które są wykładane od końca października. Wkrótce w naszym serwisie pojawi się specjalny dział poświęcony realizowanemu projektowi.

logo

Dodano 23-11-2010 MMT

zubr

Sierpniowe cielęta z Nadleśnictwa Mirosławiec

Do dwóch wcześniej urodzonych cieląt w stadzie dołączyły kolejne trzy. Urodzone w ciągu ostatnich 3 tygodni małe żubry można obejrzeć na zdjęciach poniżej. Jedną z matek jest wiekowa żubrzyca posiadająca obrożę z nadajnikiem. Tą charakterystyczną krowę z prostymi rogami nazywamy Starą.

Stara w grupie z cielakiem
Cielę z matką
Karmiąca żubrzyca
Biegnące

Czekamy na kolejne cielęta.

Dodano 24-08-2010 MG, JW

zubr

 

Żubry w Wielkopolsce

W dniach 7 - 8 sierpnia br. dwa około 5-cio letnie byki były obserwowane nad Notecią - w Nadleśnictwie Trzcianka i na polach w okolicach wsi Kuźnica Czarnkowska. W linii prostej ponad 30 kilometrów na południe od rewiru stada w Nadl. Mirosławiec.

Byki z Trzcianki
Mapa

Informację o pojawieniu się żubrów otrzymaliśmy od myśliwych - Jacka Wiśniewskiego i Michała Mikołajczaka informacji również udzielił Łowczy Okręgowy Zarządu Pilskiego PZŁ Pan Sławomir Jaroszewicz.O widzianych żubrach informował również Radosław Klimczak leśniczy z leśnictwa Teresa, Nadl. Trzcianka. Wszystkim dziękujemy serdecznie za przekazane informacje.

Dodano 17-08-2010 MG JW

zubr

Najświeższe wieści od żubrów

Cały czas prowadzimy obserwacje żubrów i staramy się określić ich liczebność. Nie jest to wcale łatwe zadanie, bo żubry w stadzie cały czas są w ruchu i policzenie stada powyżej 10 zwierząt przynosi różne wyniki. Najskuteczniejszym jak do tej pory sposobem jest analiza zdjęć stada. Ale i ta metoda przynosi niespodzianki. Na pierwszym od lewej zdjęciu poniżej widzimy "czterorożną" żubrzycę.

Rodzą się kolejne cielęta. Połowa matek rodzi w stadzie. Pozostałe żubrzyce na czas porodu oddalają się w starannie wybrane miejsca. Na środkowym zdjęciu poniżej pięcioletnia żubrzyca wraz z cielakiem tuż przed dołączeniem do stada po ponad miesięcznej nieobecności.

Bardzo wiele informacji o żubrach uzyskujemy dzięki obrozom telemetrycznym. Niektóre obroże pracują lepiej, niektóre nieco gorzej. Na prawym zdjęciu poniżej czteroletnia żubrzyca Kajka z obrożą, która najbardziej regularnie przesyła dane z Nadleśnictwa Drawsko. Dostajemy nawet dane z miejsc, gdzie nie działa żaden telefon komórkowy.

Czteroroga
Krowa z cielakiem w Drawsku
Kajka

Dodano 01-08-2010 MMT

zubr

Rusza nowy "żubrowy" projekt

28 lipca br. podpisaliśmy w Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych w Warszawie umowę dotacji na realizację czteroletniego projektu "Ochrona żubrów in situ w województwie zachodniopomorskim". Partnerem merytorycznym projektu jest Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Szczecińskiego, a realizacja przebiegać będzie w ścisłej współpracy z wszystkimi "żubrowymi" nadleśnictwami, w szczególności z nadleśnictwami Mirosławiec, Drawsko i Świerczyna. Wkrótce na naszej stronie pojawi się nowy dział poświęcony projektowi.

Dodano 01-08-2010 MMT

zubr

Straciliśmy byka stadnego

Kliknij aby powiększyćW nocy z czwartku na piątek 30 lipca na polowaniu indywidualnym myśliwy zastrzelił byka stadnego ze stada mirosławieckiego. Myśliwy próbował zatuszować swoją pomyłkę (celem polowania miał być dzik), poćwiartowaną tuszę żubra próbował ukryć w wykopanym dole. Zadanie go jednak przerosło, byk ważył około 800 kg. Rano myśliwy sam zgłosił się na policję, informując o zabiciu żubra. Na zdjęciu zrobionym na początku lipca nieżyjący już byk ze swoim potomstwem.

 Dodano 31-07-2010 MMT

zubr

Problemy ze stroną www.zubry.org

W ciągu ostatniego miesiąca dokonano ataku na nasze strony www.zubry.org i www.ztp.org.pl. Umieszczono na nich szkodliwe skrypty, co spowodowało zgłoszenie stron jako dokonujących ataków i ich blokadę. Dziś już w serwisie www. zubry.org wszystko zostało przywrócone do właściwego stanu. Nasza żubrowa strona funkcjonuje normalnie i JEST W PEŁNI BEZPIECZNA.

WSZYSTKICH NASZYCH SYMPATYKÓW PRZEPRASZAMY ZA KŁOPOTY.

Dodano 02.07.2010 MMT

zubr

 

Stada się powiększają

Stado w Nadleśnictwie Drawsko jest od kilku tygodni bardzo płochliwe i ostrożne. W tym sezonie urodziły się już trzy cieleta, ale kolejne krowy odłączają się od grupy i spodziewamy się w najbliższym czasie kolejnych urodzin. Żubry żerują na łąkach śródleśnych nad Pełknicą i Leniwką, trzymają się niedostępnych miejsc i nie pokonują dużych dystansów. To wyraźna modyfikacja zachowania stada ze względu na obecność cieląt.

Stado w Nadleśnictwie Mirosławiec powiększyło się o co najmniej dwa cielęta. Żubry w ostatnim czasie dzielą się na grupy, które przebywają przeważnie w lesie. Najliczniejsza grupa, licząca około 30 zwierząt, wybrała okolice Lipia i Toporzyka. Dwie kolejne grupy kilku lub kilkanastu żubrów trzymają się bardziej na południu w lesie pomiędzy Hankami a Piecnikiem. Poniżej najnowsze zdjęcia żubrów z Nadleśnictwa Mirosławiec z tegorocznymi cielętami.

Ósma z cielakiem
Krowa z cielakiem w Drawsku
Krowa z cielakiem w Drawsku
Krowa z cielakiem w Drawsku
Połączone stado w Drawsku
Byki w Drawsku

Dodano 21.06.2010 MMT

zubr

 

Majowe cielęta

W ostatniej dekadzie maja przyszły na świat dwa małe żubrzęta. Krowa Karwia oddzieliła się od stada około 20 maja. W zacisznym, jedynie jej znanym miejscu urodziła cielaka, z którym dołączyła do stada 28 maja. Druga z żubrzyc, Kamica, odeszła od stada na czas porodu 26 maja i podążyła w miejcse, gdzie w zeszłym roku urodziła byczka. Tym razem przyszła na świat dorodna krówka. Można przypuszczać, że podobnie jak w zeszłym roku dołączy z córką do stada za 2-3 tygodnie. Poniżej na zdjęciach żubrze mamy, po lewj Karwia, po prawej Kamica.

Ósma na wnyku
Ósma na wnyku

Dodano 31-05-2010 MMT

zubr

Ulubione miejsca żubrów

Założone zimą obroże telemetryczne GPS pozwalają na bieżąco śledzić wędrówki żubrów w obrębie ich areałów. Bardzo ciekawe obserwacje spływają z Nadleśnictwa Mirosławiec, gdzie do tej pory danych z telemetrii GPS było bardzo niewiele. Obecnie w tym ugrupowaniu pracuje 5 obroży GPS i dane przez nie przekazywane rysują ulubione miejsca żubrów w różnych porach roku. Od co najmniej tygodnia prawie wszystkie żubrzyce z młodzieżą i młodymi bykami opuściły tereny nad jeziorem Betyń i przeszły do lasów w rejonie Lipia, Toporzyka i Lasek Wałeckich. Teren ten można obejrzeć na mapie.

W Nadleśnictwie Drawsko obroże telemetryczne pracują nieprzerwanie od 2 lat, dzięki czemu wiemy, że żubry przebywają w tych samych miejscach o tej samej porze roku. Wiosną 2009 roku preferowały zachodnie krańce Nadleśnictwa Drawsko i tak też jest i w tym roku. Zapraszamy do obejrzenia mapy.

 Dodano 9-05-2010 MMT

zubr

 

 

>>>ARCHIWUM WCZEŚNIEJSZYCH NEWSÓW<<<